Udostępnienie zbiorów pięciu muzeów
Już niedługo w serwisie wmuzeach.pl znajdziemy ponad 10 tysięcy obiektów ze zbiorów pięciu polskich muzeów. W ten sposób w jednym miejscu, łatwo i bezpłatnie każdy będzie mógł o dowolnej porze poznać różnorodne kolekcje Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum – Zamku w Łańcucie.
2022-03-01, 19:51

Odbiorcy wmuzeach.pl będą mogli oglądać różnorodne zbiory – sztuki prehistorycznej, starożytnej i współczesnej, dzieła artystów polskich i europejskich, a także te pochodzące z Dalekiego Wschodu. Są wśród nich m.in.: rzeźby, rysunki i ryciny, obrazy, rzemiosło artystyczne, archiwalne zdjęcia i przedmioty codziennego użytku, jak mapy czy meble, a nawet geoportale. Wszystkie dzieła sztuki opatrzone zostały opisami, a dzięki dziesięciu minikolekcjom z zadaniami edukacyjnymi będzie można spojrzeć na zbiory w sposób przekrojowy.

Strona wmuzeach.pl prezentować będzie zbiory pięciu muzeów prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum – Zamku w Łańcucie.

Nowoczesne technologie dla ochrony dziedzictwa

Do digitalizacji zbiorów pięciu muzeów specjaliści wykorzystali nowoczesne techniki: oprócz fotografii także dokumentację gigapixelową, RTI, techniki fotogrametrii i skanowania światłem strukturalnym, a także system informacji przestrzennej GIS.

Co dają nam te metody? Dokumentacja gigapixelowa obrazów pozwala oglądać je w bardzo dużym powiększeniu i dostrzegać szczegóły często niewidoczne na ekspozycji w muzeum. RTI umożliwia symulację oglądania danego obiektu ze zmianą oświetlenia – jest to szczególnie atrakcyjne przy płaskich obiektach ze zróżnicowaną fakturą, np. medalach. W geoportalach GIS do konkretnych punktów na mapie przypisane zostały różnorodne dane, np. zdjęcia zabytków i informacje o nich, także archiwalne zapisy. Fotogrametria i skanowanie z oświetleniem strukturalnym pozwalają zaś na odtworzenie kształtu obiektu w postaci modelu 3D, z wysoką dokładnością.

Dostępność cyfrowa zasobów kultury

Projekt „www.muzeach” realizowany w latach 2019–2022 ma na celu udostępnienie zasobów cyfrowych pięciu muzeów w jednym miejscu. To przykład wyjątkowego współdziałania kilku instytucji na rzecz cyfrowego upowszechniania zasobów kultury, dzięki któremu możliwe były także: rozwój infrastruktury służącej do digitalizacji i udostępniania zasobów cyfrowych, transfer wiedzy i nowych technik cyfryzacji z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do muzeów partnerskich, a także poprawa dostępu do zasobów kultury w formie cyfrowej.

Z efektów będą mogli skorzystać wszyscy zainteresowani sztuką i historią, studenci i uczniowie, nauczyciele i naukowcy, muzealnicy, hobbyści, artyści, turyści. Jego realizacja ułatwi także domową i rodzinną edukację kulturową, postrzeganą jako najskuteczniejszy sposób budowania tożsamości i przekazywania wzorców, norm i nawyków kulturowych. Co ważne, kolejne muzea będą mogły dołączyć do projektu i udostępniać swoje zbiory w dedykowanym serwisie wmuzeach.pl.

Projekt „Wmuzeach” to:

  • jedna multiwyszukiwarka,
  • 3 geoportale,
  • 10 minikolekcji edukacyjnych z ćwiczeniami,
  • ponad 7 tysięcy zdigitalizowanych obiektów,
  • 10 tysięcy udostępnionych obiektów.

 

Więcej na: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (wilanow-palac.pl)

Projekt „www.muzeach” dofinansowany z Funduszy Europejskich oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beneficjent: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Partnerzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum – Zamek w Łańcucie.

KONTAKT / AUTOR
Zuzanna Biernacka
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2022.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.